ZÁLOHUJTE
DATA
Proč?
Záloha dat je nutná nejen v případech kdy o své zařízení přijdete (a to se může stát snáz než očekáváte) ale i jak prevence útoků typu ransomware při kterém Vám útočníci data zašifrují a za jejich zpřístupnění vyžadují často velmi vysoké výkupné.
Jak to udělat?
Důležité je zálohovat pravidelně a zálohu dat uchovávat odděleně od Vašeho zařízení, ideálně offline, tak aby v případě kybernetického útoku nebyla ohrožená.
ZAMYSLETE SE
NEŽ KLIKNETE
Proč?
Ne každý odkaz je tím, čím se tváří být. Hrozbou jsou nejen odkazy vedoucí na falešné přihlášení např. do internetového bankovnictví, alo i odkazy vedoucí ke stažení počítačového viru.
Jak to udělat?
Věnujte pozornost tomu na jaké adrese se odkaz nachází a zda se opravdu shoduje s adresou služby kterou chcete použít (například Vaší banky). Dále sledujte obsah stránky na které klikáte – chyby, částečná nefunkčnost a další nesrovnalosti jsou varovným znamením že vše nemusí být tak jak to vypadá. Stejné zásady platí i pro odkazy v emailech.
NIKOMU NEŘÍKEJTE SVÁ HESLA
Proč?
Útočníci se často vydávají za úřední osoby, zaměstnance banky, případně osoby v nouzi. Mají velkou praxi v manipulaci s lidmi a často používají i vyvolání strachu (Váš účet byl napaden, máte dluh atd.) kdy doufají že v panice zapomenete na zásady bezpečnosti.
Jak to udělat?
Varovným znamením je už to, že po Vás přístupové údaje někdo chce, protože to není běžný postup. Svá hesla proto po telefonu nikomu nesdělujte a v případech kdy si nejste jisti, zda nehovoříte s podvodníkem hovor přerušte a danou instituci nebo osobu zpětně kontaktujte pomocí oficiálních kontaktů které máte.
KONTROLUJTE CERTIFIKÁTY
Proč?
Digitální certifikát zajišťuje bezpečnou šifrovanou komunikaci mezi serverem a klientem.
Jak to udělat?
V první řadě je nutné říci, že ne každá stránka přístupná přes šifrovaný protokol HTTPS je bezpečná. Prověřujte platnost i vydavatele certifikátu. Pokud stránka není na zabezpečeném protokolu, nezadávejte na ní žádné citlivé údaje.
AKTUALIZUJTE
Proč?
Hackeři vyvíjí stále nové škodlivé kódy, které míří na slabá místa softwaru. Výrobci softwaru proto vydávají aktualizace, které tato slabá místa eliminují a zároveň výrobci antivirových programů neustále aktualizují jejich databázi tak aby správně rozpoznali nejnovější hrozby.
Jak to udělat?
Aktualizujte pravidelně nejen svůj antivirový program, ale také operační systém a další software.
POUŽÍVEJTE SILNÁ HESLA
Proč?
Hesla jsou jedním z tradičně nejslabších míst zabezpečení. Je to dáno přirozenou lidskou snahou si věci zjednodušovat a vybírat si hesla snadno zapamatovatelná, případně stále stejná. Taková hesla je ale snadné buď přímo uhodnout, nebo prolomit tzv. slovníkovým způsobem útoku.
Jak to udělat?
Používejte dostatečně dlouhá hesla která kombinují různé typy znaků (velká a malá písmena, čísla, speciální znaky) a která zároveň nejsou snadno odhadnutelná (nepoužívejte např. jméno domácího mazlíčka nebo dětí…). Hesla nikdy neukládejte v prohlížeči a tam kde je to možné používejte dvoufázové ověřování. Pravidelně také hesla měňte.
ODDĚLUJTE SVOU PRÁCI OD SVÉHO SOUKROMÍ
Proč?
V menším množství emailů snáze odhalíte potenciální rizika a zároveň nedáte útočníkům možnost dozvědět se o Vás informace které by mohli dále využít pro získání Vaší důvěry nebo odhad Vašich hesel.
Jak to udělat?
Pracovní emaily, a další komunikační kanály používejte výhradně pro práci. Nikdy se přes ně nepřihlašujte do spotřebitelských soutěží, na diskuzní fóra nebo na sociální sítě. To vše jsou kanály kterými se o Vás dají získat informace které je pak možné zneužít. I v soukromém živote si pak dávejte pozor na to, jaké údaje o sobě zveřejňujete. Pokud jste nuceni komunikovat v pracovních záležitostech přes méně zabezpečené aplikace typu WhatsApp, nikdy neuvádějte citlivé nebo příliš podrobné informace.